Forum « Staromieście Rzeszów » Strona Główna « Staromieście Rzeszów »
Forum Mieszkańców Osiedla Staromieś›cie w Rzeszowie

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Progi zwalniające na osiedlu
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum « Staromieście Rzeszów » Strona Główna -> Staromieście Ogrody - Nasze Osiedle
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pawel
Moderator

PostWysłany: Czw Paź 23, 2014 4:38 pm    Temat postu: Progi zwalniające na osiedlu Odpowiedz z cytatem

Cześć,

Ku mojemu zdumieniu zobaczyłem przed chwilą taki oto komunikat na klatce schodowej:

Osobiście uważam, że ten pomysł jest absurdalny a lokalizacja co najmniej dwóch progów z rysunku jest co najmniej śmieszna. Z pewnością wyrażę taką opinię w spółdzielni, ciekaw jednak jestem jakie jest Wasze zdanie na ten temat.

W absolutnej ostateczności byłbym w stanie zrozumieć progi przy skrzyżowaniu w centrum osiedla, aczkolwiek uważam, że znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby przekształcenie tego skrzyżowania z równorzędnego na takie, gdzie ulica Gromskiego będzie główną a boczne będą podporządkowane ze znakiem STOP przy wyjeździe z nich i ew. lustrem ułatwiającym wyjazd od uliczki między blokami 2 i 8.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sylwia

PostWysłany: Pią Wrz 20, 2019 6:12 am    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
G8

PostWysłany: Czw Paź 23, 2014 5:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Popieram ustawienie progów, niektórzy zapominają, że jadą po drodze osiedlowej. Szczególnie niebezpiecznie jeżdżą osoby, które przyjeżdżają po dzieci do przedszkola.
Powrót do góry
mieszkaniec

PostWysłany: Czw Paź 23, 2014 5:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przy wjeździe ma osiedle jest znak B43, który ogranicza prędkość na całym osiedlu. To że ktoś łamie przepisy odbierając dziecko z przedszkola nie oznacza że należy karać innych stosujacych sie do znaku i jeszcze progi stawiać. Na nich taki próg nie zrobi wrażena a jak dziecko pójdzie do szkoły to mieszkańcy będą sie dalej męczyć z progami. Co to za odpowiedzialność zbiorowa. Czy ktoś zastanowił sie ile będą mieć dodatkowego halasu Ci co maja okna przy planowanych progach (hamowanie, przyspieszanie, skrzypiace amortyzatory itp) każde auto na tak krótkim odcinku przejedzie przez dwa progi a pozniej i tak przyśpieszy bo ma wystarczajaco miejsca .
Powrót do góry
pawel
Moderator

PostWysłany: Czw Paź 23, 2014 6:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie przesadzajmy, nadmierna prędkość zdecydowanie nie jest problemem na naszym osiedlu. Odcinek od wjazdu na osiedle do skrzyżowania z proponowanymi progami jest tak krótki, że spowalniacze nie mają tam najmniejszego sensu i będą jedynie ogromnym utrapieniem dla mieszkańców. Jednocześnie tak jak pisze mieszkaniec - jeśli ktoś się uprze, to i tak się rozpędzi.

Prędkość ~30km/h jest tutaj absolutnie bezpieczna i ogromna większość kierowców jeździ w oznaczonych miejscach całkowicie rozsądnie. Zmuszanie wszystkich do hamowania i ruszania co kawałek, niszczenia zawieszenia, generowania hałasu i znacznie większej ilości spalin to pomysł lekko mówiąc kiepski.

Skoro problemem są osoby dojeżdżające do przedszkola to zlikwidujmy przedszkole. Absurdalny pomysł? Być może, jednak wcale nie mniej absurdalny od montowania progów na osiedlu, gdzie nie ma takiej potrzeby.
Powrót do góry
miron

PostWysłany: Czw Paź 23, 2014 7:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja proponuje postawić próg na Krogulskiego, czasami ta droga służy niektórym prawie jak pas startowy Smile
Powrót do góry
pawel
Moderator

PostWysłany: Czw Paź 23, 2014 7:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proponuję też na Lubelskiej i na A4 kawałek dalej, tam też niektórzy przekraczają prędkość
Powrót do góry
Boss

PostWysłany: Czw Paź 23, 2014 8:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Popieram ustawienie progów, niektórzy zapominają, że jadą po drodze osiedlowej. Szczególnie niebezpiecznie jeżdżą osoby, które przyjeżdżają po dzieci do przedszkola

Ja też jestem za progami na osiedlu.

Wielokrotnie widziałem jak przejeżdżają auta ulicą Gromskiego szybciej niż 30 km/h widzą znak ale zlewają go , wielokrotnie ci kierowcy ładują się na chodnik by bliżej przedszkola wiedzą że tak nie wolno ale zlewają to.

Jadąc 25 km/h nie musisz przed progiem hamować, utrzymujesz prędkość i łykasz wszystkie progi bez hamowania i przyspieszania. Zero hałasu zwykła jazda.
Powrót do góry
pawel
Moderator

PostWysłany: Czw Paź 23, 2014 8:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Boss napisał:
Jadąc 25 km/h nie musisz przed progiem hamować, utrzymujesz prędkość i łykasz wszystkie progi bez hamowania i przyspieszania. Zero hałasu zwykła jazda.

25 km/h bez zwalniania i przy tym zero hałasu i dyskomfortu? Z ciekawości, jakim samochodem? Bo wieloma już jeździłem, ale takiego jeszcze nie miałem okazji spotkać.

Co ciekawe przepisy wyjątkowo precyzyjnie określają gdzie i jak mogą być zamontowane progi zwalniające. Zaproponowana na szkicu idea "opancerzonych" progami przejść dla pieszych jest niemożliwa do zrealizowania chociażby z powodu zachowania minimalnej odległości 30 metrów od przejścia dla pieszych i 40 metrów od skrzyżowania dróg (a nawet 60 m w przypadku skrzyżowania Gromskiego i Krogulskiego, które przy wjeździe na osiedle wymusza zmniejszenie prędkości).
Powrót do góry
Boss

PostWysłany: Czw Paź 23, 2014 8:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pawel napisał:
Proponuję też na Lubelskiej i na A4 kawałek dalej, tam też niektórzy przekraczają prędkość

Paweł ja też jestem kierowcą i Cię rozumiem. Codziennie jeżdżę jako Przedstawiciel Handlowy, dla obecnego pracodawcy przejechałem już blisko 600 tyś km obecnie "kończę" drugie auto.
Ale widzisz jakie są realia w naszym kraju, rocznie na naszych drogach ginie 3500 osób ! To tak jakby co miesiąc rozbijał się pełny ludzi Boeing 747.
Wielu kierowców robi prawko dwa dni jeździsz zgodnie z kodeksem następnie jesteś Bogiem drogi. Potem rutyna, olewasz progi, olewasz 30km/h , olewasz żółte, wczesne czerwone, od tego się zaczyna. W dobrym aucie nie czujesz jak jedziesz 100 na ograniczeniu do 50
Na autostradzie jedzie się 200 i zostaje się gwiazdą żółtego paska na TVP Info. Codziennie to widzę.
Wczoraj wracałem z Sosnowca na S86 koleś wyczesał Lexusem w bariery. Pytanie no jak to zrobił ?
Lało. Zajebiste auto, super opony jadą tysiące gorszych aut o tej godzinie,
nikt nie wytrąbił tylko on . Odpowiedź bo zapieprzał i olał że jest max 120.

Ok. kończę bo jutro trasa do Puław i wczesna pobudka. Pozdrawiam wszystkich 'za a nawet przeciw". Szerokości!
Powrót do góry
pawel
Moderator

PostWysłany: Czw Paź 23, 2014 9:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nigdzie nie neguję zagrożeń drogowych. Podkreślam jednak, że:
- Nasze osiedle nie jest miejscem, gdzie prędkość jest zjawiskiem powodującym zagrożenie bezpieczeństwa. Mieszkam tu już dość długo i nigdy nie widziałem żadnej stłuczki ani potrącenia - ile Ty takich wypadków widziałeś między naszymi blokami? Skoro nie ma problemu to po co utrudniać sobie życie zapobiegając czemuś, czego nie ma? To absurd.
- Jeśli już mamy szukać potencjalnych zagrożeń to moim zdaniem więcej sensu miałoby skupienie się na sensownej organizacji ruchu (póki co wszystko jest równorzędne w teorii - w praktyce "większa" droga ma "pierwszeństwo") i zajęcie się nieprawidłowo zaparkowanymi samochodami ograniczającymi niejednokrotnie widoczność.
- Stawianie progów nie zawsze ma więcej plusów niż minusów i nie stanowi cudownego panaceum na wszystkie problemy, jak to się chyba niektórym wydaje. To, że na drogach ginie wielu ludzi nie oznacza, że na naszym osiedlu mamy stawiać progi co 20 metrów! Żeby było jasne - nie jestem ślepym przeciwnikiem progów, fotoradarów itp. Uważam jednak, że takie metody należy stosować wyłącznie w miejscach, gdzie jest taka wyraźna potrzeba i realne niebezpieczeństwo.

Szerokiej i bezpiecznej drogi Smile
Powrót do góry
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Czw Paź 23, 2014 9:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziś również zauważyłem na tablicy propozycję ustawienia progów, zrobiłem zdjęcie i wszedłem na forum, żeby umieścić, a tutaj temat już rozkręcony na całego:)

Osobiście nie szaleje samochodem i nie lubię progów, ale zdarzają się na osiedlu osoby, które traktują drogę jak tor wyścigowy i to jest fakt. Tyle tylko, że procentowo może tych osób nie jest dużo.. stawiając progi utrudnimy im wyczyny, ale też utrudnimy jazdę pozostałym.. i z tym się zgadzam. Na pewno takie umiejscowienie progów jak na rysunku nie ma sensu. Podarowałbym sobie próg przy wjeździe na osiedle gdzie naturalnie i tak się zwalnia (dodatkowo osoby wyjeżdżające z parkingu po prawej po wyjeździe z zakrętu miałyby od razu próg). Tak samo jakoś nie widzę, sensu, przynajmniej na ten moment, żeby dawać progi na uliczkach prostopadłych do Gromskiego. Jak już coś to tylko i wyłącznie na Gromskiego, dwa progi obok bloku nr 1 i 8, gdzieś po środku obok wysepki.

Gromskiego jest traktowana przez wielu jaki droga główna i długo to się nie zmieni, nawet osoby z budowy tak jeździły z tego co widziałem. To jest z pewnością realny problem. Jak ktoś jedzie do samego końca to ma czas na rozpędzenie się i takie przypadki zdarzają się. Skoro mają one problemy z myśleniem w trakcie jazdy, czasem niestety trzeba podejmować pewne środki, które im to ułatwią.
Powrót do góry
pawel
Moderator

PostWysłany: Czw Paź 23, 2014 10:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dodam jeszcze odnośnie propozycji wyznaczenia przejść dla pieszych - po ich wprowadzeniu przejście przez jezdnię w dowolnym innym miejscu w odległości 100 metrów stanie się niezgodne z prawem i zagrożone mandatem karnym. Już to widzę, jak wszyscy po wyjściu z samochodu zamiast przejść 5 metrów na drugą stronę wąskiej osiedlowej uliczki przejdą do skrzyżowania z Gromskiego i sumiennie wkroczą na "zebrę". Nie ma to jak kolejny absurd i wprowadzanie martwych przepisów. Trochę smutne jest to, że 46 osób bezmyślnie podpisuje się pod takimi pomysłami.
Powrót do góry
gypsy_king

PostWysłany: Czw Paź 23, 2014 10:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mieszkam na naszym osiedlu 3-ci rok i nie widziałem, aby ktoś przeginał z prędkością. Odcinki naszych osiedlowych dróg są tak krótkie, że raczej nikt się nie rozpędza znacząco ponad ograniczenie. W praktyce zamontowanie progów zwalniających, poza wymienionymi wyżej skutkami, będzie wyglądało tak, że mając perspektywę progów ludzie będą najpierw ostro przyspieszać, przed progiem ostro hamować, a po minięciu znów ostro przyspieszać, aby jak najszybciej minąć progi. Z kolei ci, którzy mają w poważaniu bezpieczeństwo swoje i innych, to jak przekraczali prędkość, tak i na progach zwalniać nie będą. Co do organizacji ruchu i skrzyżowań równorzędnych też wydaje się być wszystko w porządku - te same zasady, co w reszcie świata. Chyba wszyscy kierowcy, w tym osiedlowi, powinni znać jakie są zasady poruszania się po skrzyżowaniach z drogami równorzędnymi. Patrząc na liczbę samochodów jadących tą "główną" osiedlową drogą oraz tych drogami odchodzącymi w bok, wydaje się, że są to porównywalne ilości i jakakolwiek zmiana organizacji ruchu poprzez wprowadzenie znaków ustąp pierwszeństwa przejazdu, lub co gorsza stop mogłaby wpłynąć na płynność ruchu i utrudniać wyjazd z dróg pomiędzy blokami.
W zamian za to mam inną propozycję - promujmy jazdy doszkalające w szkołach nauki jazdy dla osób, które nie znają podstawowych zasad poruszania się po skrzyżowaniach, a dla mniej pojętnych hasło: "rower zamiast samochodu gwarancją bezpieczeństwa Twojego i innych". A tak na serio, po prostu uważam jak inni wyżej, że nie należy regulować dodatkowo czegoś, co funkcjonuje poprawnie.
Powrót do góry
pawel
Moderator

PostWysłany: Czw Paź 23, 2014 10:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z rowerem do dobry pomysł Smile Co do skrzyżowania to uważam, że przy wyjeździe z drogi między blokami 2/8 przydałoby się lustro, kąt skrzyżowania dróg jest w tym miejscu mało korzystny (szczególnie kiedy większy samochód na parkingu ogranicza widoczność)
Powrót do góry
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Czw Paź 23, 2014 10:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To zależy jak rozumiesz przeginaniem z prędkością.. ja widziałem osoby które mocną się rozpędzały (tak na oko 50km/h+), ale potwierdzam, nie były to przypadki które zdarzały się często. Żona niedawno miała sytuację, gdzie koleś wjeżdżając w uliczkę boczną ze znaczną prędkością ściął zakręt i prawie się w nią władował.. Takie rzeczy zdarzają się i trudno to negować, ale nie stoję przy ulicy i nie sprawdzam jak często.

Dlaczego ktoś miałby gwałtownie przyspieszać za progiem? Bez sensu... To musi być jeden z tych ciekawszych kierowców.

Co do przejść dla pieszych.. to podany problem występuje obecnie, ze względu na to, że mamy takie przejście przy wjeździe na osiedle.. tyle tylko, że ma to mniejszy zakres. Ale też jakoś nie czuje tematu konieczności domalowywania pasów na osiedlowych uliczkach.. nie wiem jak mogłoby to wyglądać, kiedy Gromskiego połączy się w przyszłości z Lubelską, czy podejmowane problemy nie nasilą się.
Powrót do góry
pawel
Moderator

PostWysłany: Czw Paź 23, 2014 10:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Łukasz napisał:
Dlaczego ktoś miałby gwałtownie przyspieszać za progiem?

Dokładnie z tego samego powodu, co jechać 50+ km/h w tym miejscu Smile To sporadyczne przypadki, które zdarzają się wszędzie i progi w tym nie pomogą.
Powrót do góry
piotrek

PostWysłany: Pią Paź 24, 2014 7:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja parkuje autem w tych miejscach co na załączonym zdjęciu i wiele razy wyjeżdżając autem widziałem jak niektórzy rozpędzają sie w tym miejscu jak na torze wyścigowym

ZDJĘCIE :
http://zapodaj.net/382adcd50d7b4.jpg.html

.
Powrót do góry
mkleszyk

PostWysłany: Pią Paź 24, 2014 12:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak tak dalej pójdzie, to zrobią nam tu ulice jedno kierunkowe, rondo na środku, a na koniec zakaz wjazdu.

Jestem przeciwny progom, tylko utrudnia życie. Co do przejść dla pieszych nie widzę potrzeby.
Powrót do góry
sqb1978

PostWysłany: Pią Paź 24, 2014 3:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Progi przed zakrętem? Tak się nie robi.
Z tego wynika, że aby wyjechać spod bloku nr 3 na Krogulskiego trzeba przejechać płyty betonowe, potem 3 progi i do tego jeszcze 2 zakręty. Kogoś mocno poniosło...

Ostatnio zmieniony przez sqb1978 dnia Pią Paź 24, 2014 4:19 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
sqb1978

PostWysłany: Pią Paź 24, 2014 3:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie utrudniajmy sobie życia. Jeśli rzeczywiście jest problem z prędkością to uważam, że wystarczy poniższa propozycja:

- progi czerwone, pasy niebieskie
- na pewno nie ma sensu dawać progów za zakrętami, chyba nie trzeba tłumaczyć dlaczego?
- w ostateczności jeszcze jeden na Krogulskiego mógłby być, bo rzeczywiście w nocy zdaża się, że ktoś tam szaleje.

Ostatnio zmieniony przez sqb1978 dnia Pią Paź 24, 2014 4:20 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
pawel
Moderator

PostWysłany: Pią Paź 24, 2014 3:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O progi zaraz przy skrzyżowaniach byłbym spokojny. Są po prostu niezgodne z prawem - minimalna odległość od skrzyżowania dróg to 40 metrów (a od przejść dla pieszych 30 metrów).

@sqb1978 gdzie znalazłeś tak aktualne zdjęcie satelitarne?
Powrót do góry
willie303

PostWysłany: Pią Paź 24, 2014 3:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przypomina mi się historia ode mnie z rodzinnych stron:

"Starsze Panie prosiły o progi zwalniające na jednej z dróg w mieście:
- bo głośno,
- bo za szybko jeżdżą,
- że nie da się przejść na drugą stronę,
- że niebezpiecznie.

Miasto zaakceptowało i takie progi wykonano.

Po miesiącu okazało się że na owej drodze przestały jeździć autobusy komunikacji miejskiej. Owe Panie udały się do siedziby spółki, a tam odpowiedziano im, że nikt autobusem po progach jeździł nie będzie i dlatego zlikwidowano linie. Pojawił się płacz, lament i zgrzytanie zębami, bo jak staruszki dojdą teraz do centrum, do lekarza, do kościoła? Odpowiedź była prosta - trzeba usunąć progi to autobusy wrócą.

Staruszki napisały więc ponownie pismo do władz miasta, żeby usunąć progi. Jakie było ich zdziwienie , gdy otrzymały odpowiedź: Progi można usunąć, ale muszą sobie to zrobić Panie na własny koszt Smile

Do dziś progi na drodze są, a autobusy nie kursują tamtędy. "

Opisana sytuacja ma się nijak do naszej, nie mniej jednak warto się zastanowić nad sensem takich progów na osiedlu. Ja uważam, że takie progi są zupełnie nie potrzebne na naszym osiedlu. Kto wie jak w przyszłości będą wyglądały linie komunikacji miejskiej? Smile Zresztą nie życzę nikomu wpadnięcia w poślizg w zimie przez taki próg zwalniający Smile W najlepszym wypadku ucierpi jedno, dwa a może nawet kilka aut Smile
Powrót do góry
pawel
Moderator

PostWysłany: Pią Paź 24, 2014 3:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W poniedziałek zorientuję się jak wygląda sprawa w spółdzielni, dostarczę też moje pismo w tej sprawie. W razie potrzeby przeprowadzimy alternatywną zbiórkę podpisów osób, które nie popierają tego pomysłu.
Powrót do góry
sqb1978

PostWysłany: Pią Paź 24, 2014 4:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pawel napisał:
@sqb1978 gdzie znalazłeś tak aktualne zdjęcie satelitarne?

Mapy Google Smile

Sylwia

PostWysłany: Pią Wrz 20, 2019 6:12 am    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
pawel
Moderator

PostWysłany: Pią Paź 24, 2014 6:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rzeczywiście Smile Wydaje mi się, ze jeszcze całkiem niedawno nie było tam nowego bloku
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum « Staromieście Rzeszów » Strona Główna -> Staromieście Ogrody - Nasze Osiedle Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4
Skocz do: